Jestem córką Amona Götha

Monika Hertwig przez wiele lat nie miała pojęcia, co podczas wojny robił jej ojciec.

Monika Hertwig nigdy nie poznała swojego ojca, ale przez wiele lat nosiła jego nazwisko, fot. Wojtek Matusik/Polska Gazeta Krakowska

O tym, że był mordercą, dowiedziała się przez przypadek od właściciela restauracji, do której lubiła wpadać. Teraz córka komendanta obozu koncentracyjnego w Płaszowie chce zachować pamięć o ofiarach Götha.

Monachium lata 60. 18-letnia Monika wchodzi do znajdującej się nieopodal jej domu małej restauracji. Często tam wpada coś przekąsić. Poza tym bardzo lubi Manfreda, właściciela lokalu, z którym zna się od dawna. Teraz szuka go wzrokiem. W końcu dostrzega go na zapleczu. Manfred skarży się jej, że cała obsługa zachorowała i on sam musi pomyć naczynia po gościach. Przy zlewozmywaku podwija rękaw, a wzrok Moniki przyciągają numery wytatuowane na jego ręce.

- Manfred, ty jesteś Żydem? – w głosie Moniki pobrzmiewa nie tylko zdziwienie, ale i radość. Manfred nic nie odpowiada i z zawstydzeniem spuszcza mankiet koszuli.

- Gdzie byłeś podczas wojny? – Monika nie ustępuje.

- Nie chciałabyś wiedzieć, gdzie byłem – odzywa się w końcu mężczyzna.

- Proszę, powiedz.

- I tak nie będziesz wiedziała, gdzie to jest – wzdycha, po czym następuje długa cisza. – Byłem w Płaszowie.

- Naprawdę? – Monika niemal podskakuje z radości. – Dzięki Bogu, Manfred. Tam było dobrze. Wiem, bo tam był mój tata. Tata był komendantem obozu. Nazywał się Amon Göth.

Manfred blednie, opiera się o ścianę.

- To była świnia, morderca… – mężczyzna wyrzuca z siebie najgorsze przekleństwa. Monika jest przerażona. Biegnie do domu, do mamy i po raz pierwszy zadaje pytanie, co takiego zrobił jej ojciec?

Dziś Monika Hertwig dalej nie potrafi opowiadać o tym spokojnie. Dziwi się swojej naiwności i temu, że do czasu rozmowy z Manfredem nie miała pojęcia, kim był jej ojciec. Mama nigdy jej o nim nie opowiadała. Ale tak robiło wiele kobiet w ówczesnych Niemczech. A dzieci się nie dopytywały. Od urodzenia żyły ze świadomością, że ich ojcowie zginęli.

KL Plaszow – zobacz pozostałości obozu

- Gdybyś wiedziała, co oni robili z Żydami i Polakami, to byś płakała dzień i noc – oświadczyła Monice babcia, która nienawidziła hitlerowców. Do tych słów dodała tylko to, że ojciec Moniki był komendantem obozu w Płaszowie. O tym, że własnoręcznie zamordował 500 osób i że był odpowiedzialny za śmierć kilkudziesięciu tysięcy ludzi, już nie wspomniała.

Ulubioną rozrywką Amona Götha było strzelanie do Żydów z balkonu, fot. Archiwum/Polska Gazeta Krakowska

Do tematu więcej nie wracała. W końcu co by dała małej wiedza o tym, że ulubioną zabawą jej taty było celowanie z balkonu do żydowskich kobiet z dziećmi na ręku, by sprawdzić, czy jedna kula można zabić równocześnie dwie osoby.

Jest wiosna 1943. Do domu Amona Götha w obozie w Płaszowie przychodzi Oskar Schindler. Przyprowadza ze sobą swoją piękną przyjaciółkę Ruth Irene Kalder. Dziewczyna pracuje w Krakowie jako sekretarka w Wehrmachcie. Robi wrażenie na Amonie. Szybko przechodzą na ty i komendant obiecuje, że do niej niebawem zadzwoni. Jednak mija parę dni, a on wciąż nie daje znaku życia.

Możliwe, że bije się jeszcze z myślami, bo w Wiedniu zostawił żonę i dwójkę dzieci. Portret jego córki Ingeborgi wisi na ścianie jednego z pokoi. Amon podziwia urodę małej, nawet wtedy, kiedy wraca zmęczony “po pracy”.

A miał właśnie ciężki dzień. Musiał osobiście zlikwidować kilku Żydów, którzy weszli mu w drogę. No i ta rozhisteryzowana matka, która nie chciała dać sobie wyrwać dziecka. Aż się spocił, kiedy roztrzaskiwał jego główkę o drzwi baraku.

Ruth Irene Kalder, "Majola" http://www.deathcamps.org

Ale humor mu się poprawia, bo dzwoni Ruth i proponuje spotkanie. Namiętna noc kończy się przeprowadzką dziewczyny do willi Amona. Patrzący na jej ciemne włosy więźniowie zastanawiają się, czy nie jest ona Żydówką. Tym bardziej że Majola, bo tak teraz nazywa ją Amon, dobrze traktuje żydowskie służące. Ba, kiedy Amon wychodzi na balkon, by, jak to ma w zwyczaju, zastrzelić przypadkowego więźnia, oświadcza, że jeżeli kochanek jeszcze raz to zrobi, nie pójdzie z nim więcej do łóżka.

- Byli więźniowie obozu, z którymi rozmawiałam, opowiadali mi, że Ruth wzbudzała nawet ich sympatię. Zresztą ona już po wojnie też dobrze mówiła o Żydach, miała wśród nich znajomych. Była świetnie wykształconą, inteligentną kobietą, która często bywała w teatrze, kinie, mnóstwo czytała – opowiada o matce Monika Hertwig.

Jest rok 1943. Majola zadomowiła się już w domu Götha, z którego okien widać teren obozu. Jej dzień wygląda zwykle tak samo. Rano z Amonem wybierają się na konną przejażdżkę. Później komendant wychodzi “do pracy”. Przed wyjściem dziewczyna podaje mu czapkę. Więźniowie wiedzą, że kiedy Göth ma ją na głowie, będzie zabijał. Podobnie jest z białym szalikiem, którym komendant czasem obwiązuje szyję.

Amon Göth (37 lat) pod strażą w drodze do sądu, Kraków wrzesień 1946 rok. http://www.holocaustresearchproject.org/trials/goeth3.html

W tym czasie Majola zajmuje się wydawaniem dyspozycji dotyczących obiadu. Po wykwintnym posiłku Amon odpoczywa, a ona zastanawia się nad kreacją, którą ubierze wieczorem. Często puszcza głośno płyty, przysyłane jej z Rzeszy. Służące, które są w domu, plotkują, że robi to pewnie po to, by zagłuszyć w sobie krzyk mordowanych w obozie ludzi.

Majola świetnie udaje, że nie wie, co się tam dzieje. Siada przed lustrem, robi sobie maseczki, piłuje paznokcie, wymyśla oryginalny makijaż. Zdaje sobie sprawę ze swojej urody. Oficerowie, którzy przychodzą wieczorem na kolację, nieraz dają jej odczuć, jak bardzo im się podoba.

- Wiem, że w domu Götha odbywały się orgie z udziałem esesmanów. Mama jednak nigdy w nich nie uczestniczyła. Wyjeżdżała wtedy do swojego mieszkania w Krakowie. Była gorliwą katoliczką i choć miewała wcześniej różnych mężczyzn, to od czasu kiedy spotkała ojca, nikim innym się już naprawdę nie interesowała. Ona po prostu go uwielbiała. Do końca była w nim szaleńczo zakochana – zapewnia Monika Hertwig

Jest luty 1945 r. Obóz w Płaszowie już nie istnieje. Większość więźniów została wywieziona do Auschwitz i tam zamordowana. Inni zginęli na miejscu rozstrzelani przez siepaczy Götha. Uratowali się tylko ci, którzy znaleźli się na Liście Monika Hertwiga.

Amon Göth przyjechał właśnie do Wiednia, by zakończyć sprawę rozwodową, którą wytoczyła mu żona, dowiedziawszy się o jego romansie z Majolą. Esesman zostaje jednak aresztowany i przewieziony do Monachium przez żołnierzy z oddziału SS-Feldpolizei, z powodu podejrzeń o przestępstwa dewizowe. Niemcy wiedzą, że Amon wzbogacił się i wywiózł do Wiednia majątek zrabowany Żydom przed śmiercią.

Jednak Göth niebawem opuści więzienie i będzie jeszcze przez krótki czas służył w wojsku. Aż do czasu, kiedy zostanie aresztowany, tym razem przez Amerykanów, i odstawiony do Krakowa, gdzie na mocy wyroku polskiego sądu pożegna się z życiem. Niewiele wcześniej Ruth, czyli Majola urodzi mu córkę Monikę. Dziewczynka nigdy nie pozna swojego ojca, choć za sprawą matki będzie nosiła nazwisko mordercy.

- Mama przedsięwzięła bardzo niebezpieczną podróż przez całą Austrię, aby zdobyć odpowiednie dokumenty od mojego dziadka. Umożliwiły jej one zmianę nazwiska na Göth. Nie mogła wyjść za mąż za ukochanego mężczyznę, więc przynajmniej chciała nosić jego nazwisko. Dziadka ze strony ojca nigdy nie poznałam. Nigdy nie dostałyśmy z mamą od niego ani marki. Choć był bardzo zamożnym człowiekiem, który jeszcze długo po wojnie korzystał z tego, co ukradł Żydom jego syn. Pamiętam tylko, że kiedy miałam 5 lat, przyszła od niego przesyłka. Był w niej poradnik dla małych dziewczynek, jak powinny się zachowywać – wspomina Monika Hertwig.

Jest rok 1983. Do Ruth, matki Moniki, przyjeżdża ekipa filmowców, przygotowująca się do nakręcenia filmu “Lista Schindlera”. Ruth jest ciężko chora, waży niecałe 37 kilogramów. Jej córka zgadza się jednak, żeby matka porozmawiała ze Spielbergiem. Myśli sobie, że gdy Ruth wreszcie to wszystko z siebie wyrzuci, będzie jej lżej. Kiedy ekipa odjeżdża, Ruth odbiera sobie życie.

Annon Göth został skazany na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie, 13 września 1946 roku

- Gdybym wiedziała, że to się tak skończy, to wyrzuciłabym tych ludzi. Z drugiej strony myślę, że mama i tak popełniłaby samobójstwo, bo naprawdę strasznie wtedy cierpiała.

Jest rok 2010. Spotykam się z Moniką Hertwig na krakowskim Kazimierzu. Przyjechała do Polski na zaproszenie Fundacji im. ks. Siemaszki, by wziąć udział w spotkaniach z młodzieżą, pod hasłem “Kiedy przyjaciel staje się wrogiem”.

Pijemy kawę, rozmawiamy. Monika jest spokojna, do czasu kiedy zadaję pytanie, dlaczego to robi? Dlaczego przyznaje się do tego, kim był jej ojciec? Przecież wiele dzieci nazistów stara się za wszelką cenę ukryć ten fakt.

- Dobrze, odpowiem pani – przełamuje się w końcu, a w jej oczach pojawiają się łzy. – Robię to dla ludzi, których zamordował mój ojciec. I dla Jana Różańskiego. Był on więźniem obozu w Płaszowie. Kiedy wepchnięto jego matkę do pociągu towarowego, którym jechała na śmierć, udało się jej podać synowi malutką karteczkę. “Moje drogie dziecko, zobaczymy się dopiero w niebie”- pisała. Janek wciąż nienawidzi mojego ojca, ale jest moim dobrym przyjacielem. Żyje w Izraelu i jest już bardzo chory. Nikt się o niego nie troszczy. Jedyna rzecz, jaką mogę zrobić, to mu pomagać i mówić o nim ludziom. To wszystko.

Magda Huzarska-Szumiec (lipiec 2010)

Polska The Times

 

Leave a Reply