Amerykanie pochodzą z Europy nie Azji?

Ameryka została odkryta przez myśliwych z Europy w okresie epoki kamienia, według nowych odkryć archeologicznych.

W sześciu miejscach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, zostało znalezionych kilkadziesiąt kamiennych narzędzi. Po dokładnej analizie okazało się, że były one w europejskim stylu i wykonane zostały między 19 tys. i 26 tys. lat temu.

Odkrycie sugeruje, że właściciele owych narzędzi przybyli 10 tys. lat przed przodkami Indian amerykańskich w Nowym Świecie, poinformował “The Independent” [1].

Fakt znalezienia narzędzi okazały się zwiastunem najważniejszego przełomu archeologicznego ostatnich kilkudziesięciu lat. Archeolodzy mają nadzieję, że dołoży to dodatkowego wymiaru do zrozumienia rozprzestrzeniania się ludzi na całym świecie.

Kilka miejsc archeologicznych w tym jeden w Pensylwanii i w Wirginii zostało odkryte przez archeologa dr Darrin Lowery z Uniwersytetu Delaware. Rybacy odkryli dodatkowe miejsce na dnie morskim ok. 100 km od wybrzeży Wirginii, w miejscu które w czasach prehistorycznych było suchym lądem.

Jak Europejczycy jako pierwsi dotarli do Ameryki: wytyczona trasa migracji (linia czerwona oznacza migracje z Europy 19 tys. i 26 tys., niebieska z Azji 15 tys. lat temu, obszar w kolorze zielonym przedstawia prehistoryczny ląd wolny od lodu).

Poprzednie, podobne odkrycie artefaktów, datowane zostały na około 15 tys. lat temu, co było długo po epoce kamienia, okresu kiedy Europejczycy przestali wykonywać tego typu narzędzi, w konsekwencji, większość archeologów z powściągliwością łączyło możliwość europejskiej ekspansji przez ocean.

Wiek nowo odkrytych narzędzi został określony między 26 tys. i 19 tys. lat temu dodatkowo, zostały one praktycznie wykonane z tego samego materiału jak te zachodnioeuropejskie z tego samego czasu.

Profesor Dennis Stanford, z Smithsonian Institution w Waszyngtonie wraz z profesorem Bruce Bradley z Uniwersytetu Exeter, są głównymi archeologami, którzy analizowali dowody. Twierdzą oni, że ludzie epoki kamiennej mogli dokonać 2500 kilometrowej podróży po lodzie Atlantyku, dodatkowo sugerują, że ludzie z Europy Zachodniej wyemigrowali do Ameryki Północnej podczas szczytu epoki lodowcowej.

Emigracja europejczyków do Ameryki Północnej wzdłuż krawędzi lodu zamrożonego północnego Atlantyku musiałby przyjąć styl życia podobny do tradycyjnych Eskimosów.

Do momentu odkrycia artefaktów było stosunkowo mało dowodów na potwierdzenie ich rozważań. W opublikowanej książce – “Across Atlantic Ice” w roku 2012, prezentują oni swoją teorię i dowody.

Około trzy miliony kilometrów kwadratowych Północnego Atlantyku w okresie zlodowacenia było pokryte grubym lodem przez cały rok lub większa jego część. Obszar granicy lodu i otwartego oceanu był z pewnością bardzo bogaty w zasoby żywności dla myśliwych co gwarantowało przetrwanie podróżnikom.

Na fali niedawnym odkryć, archeolodzy są obecnie na nowych miejscach archeologicznych w Tennessee, Maryland a nawet Teksas, wszystkie te miejsca, ich zdaniem przyniosą więcej dowodów na temat pierwszych europejczyków w Ameryce.

Ale większość z obszarów, na które przybysze zeszli z lodu na ląd są teraz do 150 km w oceanie – wraz z wszelkimi innymi możliwymi dowodami.

Opracował: Sławomir Kowalczyk (listopad 2013)

[1] http://www.independent.co.uk/news/world/americas/new-evidence-suggests-stone-age-hunters-from-europe-discovered-america-7447152.html

 

Leave a Reply