Olej kokosowy ratuje przed Alzheimerem

Ludzie kochają czytać wiadomości o dobrym i “naturalnym lekarstwie” Na przykład, gdy doktor Mary Newport, odwraca objawy choroby Alzheimera u swojego męża po zaledwie dwóch tygodniach, dodając do jego diety oleju kokosowego, tysiące czytelników entuzjastycznie dzieli się tą historią. [1] Jednak pomimo internetowej popularności, rzadko kiedy amatorska medycyna wytrzymuje próbę czasu i zdaje egzamin wobec społeczności medycznej. Ale bynajmniej nie ta – niniejsza praca, podparta eksperymentalnymi badaniami opublikowanymi w recenzowanych czasopismach biomedycznych.

http://coconut-oil-pulling.net/

Dodatkowym powodem do świętowania jest publikacja obiecujących nowych badań w czasopiśmie “Journal of Alzheimer’s Disease” pod tytułem “Olej kokosowy łagodzi efekty amyloidu-β w neuronach korowych in vitro” [2] Badania nadają świeżego eksperymentalnego wsparcia gromadzie niepotwierdzonych doniesień, że olej kokosowy może łagodzić i/lub działać regresywne na choroby neurodegeneracyjne powszechnie związane ze starzeniem się, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Naukowcy Uniwersytetu Memorial z Nowej Funlandii, Kanada, przeprowadzili pilotażowe badania w celu zbadania wpływu suplementacji oleju kokosowego bezpośrednio na neurony korowe i peptyd amyloid-β (Ap) in vitro. Peptyd Aβ jest głównym składnikiem niektórych depozytów w mózgach pacjentów i przyczyniających się do występowania choroby Alzheimera.

Naukowcy zauważyli w badaniach klinicznych, istotne polepszenie kondycji pacjentów z chorobą Alzheimera, po 45 i 90 dniach leczenia tłuszczami trójglicerydów oleju kokosowego [3]. Odkrycie to doprowadziło do rozpoczęcia procesu marketingu “medycznej żywności” zatwierdzonej przez FDA -caprylidene (nazwa handlowa Axona). Duże zainteresowanie społeczne uzasadnia nie tylko terapeutyczny potencjał oleju kokosowego, ale też przystępność i dostępność.

Badacze starali się sprawdzić hipotezę czy olej kokosowy działa korzystnie w warunkach neurodegeneracyjnych, stosując model komórki. Żywe neurony szczurów poddawano działaniu różnych kombinacji, peptydu Aβ i oleju kokosowego, w związku z czym peptyd zmniejszał przeżywalności neuronów z kolei olej kokosowy chronił przed Aβ. Naukowcy zauważyli, że “leczone” olejem kokosowym hodowane neurony wyglądały “zdrowsze” oraz protegowały neurony umieszczone z Aβ przed mitochondrialnymi uszkodzeniami wyrządzanymi toksycznością Aβ. Naukowcy zaobserwowali również, że olej kokosowy zapobiega negatywnemu wpływowi Aβ na wielkość i formę mitochondrii. Ustalenia te mają wielkie znaczenie, zważywszy, że funkcje mitochondrii są często deficytowe w mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera.

Według naukowców, “zasadność stosowania oleju kokosowego jako potencjalna terapia w leczeniu choroby Alzheimera związana jest z możliwością powstawania związków ketonowych, które dostarczają alternatywnego źródła energii dla neuronów, tym samym rekompensują zaburzenia czynności mitochondriów”. Badacze sugerują, że związki ketonowe utworzone jako produkt uboczny metabolizmu oleju kokosowego mogą zrównoważyć upośledzeniu funkcji mitochondriów i metabolizmu energetycznego spowodowanym przez Aβ. Kwas kaprylowy, który znajduje się w średnim łańcuchu triglicerydów oleju kokosowego, przekracza łatwo barierę krew-mózg, pokazując właściwości neuroochronne, oprócz odkrytych ketogenicznych efektów, stwierdzono również u niego działanie przeciwdrgawkowe. [4]

Badacze doszli do wniosku, że “wyniki tego pilotażowego badania stanowić mogą podstawę do dalszych studiów wpływu oleju kokosowego lub jego składników, na przeżycie neuronów, tym razem koncentrując się na mechanizmach, które mogą być tam zaangażowane”

Oczywiście, jednym ze sposobów “ratowania” mózgów pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera przez olej kokosowy związany jest z “cukrzycą typu 3″. Wraz ze starzeniem się, mózg staje się coraz bardziej oporny na insulinę, a więc niezdolny do korzystania z glukozy skutecznie, co w konieczności sprawia, że nie potrafi zabezpieczyć swoich istotnych potrzeb energetycznych – stąd metafora “Cukrzyca typu 3″. Na szczęście, natura opracowała alternatywne źródło paliwa dla mózgu, które jest niezależne od korzystania z glukozy i systemu sygnalizacji insuliny, a mianowicie, wykorzystanie ciał ketonowych. Olej kokosowy stanowi podłoże do bezpośredniej produkcji ciał ketonowych w znacznych ilościach w ciągu kilku zaledwie minut po spożyciu. Te metaboliczne przywrócenie funkcji mózgu może wyjaśniać, dlaczego niezwykłe odzyskanie zdolności poznawczych i pamięci zostało zaobserwowane u pacjentów.

Na koniec zostawmy naukę na boku, orzech kokosowy, jak i inne orzechy, można postrzegać przez tzw “doktrynę podobieństwa”. Produkty te otoczone są przez powłokę jak czaszka i zawierają bogaty w kwasy tłuszczowe środek, wartościowy pokarm dla mózgu. Czy nasze bezpośrednie doświadczenie może nam powiedzieć coś o ważności i wartości jedzenia i wpływu na nasz organizm i nasz mózg. Czy też powinniśmy w dalszym ciągu odgrywać agnostyków podchodząc z niedowierzaniem i traktując z wielką ostrożnością “żywność jako lekarstwo”. Czyż nie jest prawdą, ……że zwykłe randomizowane i kontrolowane placebo może leczyć i prawie sprawia cuda.

Sławomir Kowalczyk, Michał Sobiecki (czerwiec 2014)

[1] http://www.youtube.com/watch?v=DVD7ZuCe3vY#t=18

[2] Firoozeh Nafar, Karen M Mearow. Coconut Oil Attenuates the Effects of Amyloid-β on Cortical Neurons In Vitro.

[3] MCT Fats Found in Coconut Oil Boost Brain Function in Only One Dose

[4] [ii] Wlaz P, Socala K, Nieoczym D, Luszczki JJ, Zarnowska 296 I, Zarnowski T, Czuczwar SJ, Gasior M (2012) Anticon- 297 vulsant profile of caprylic acid, a main constituent of the 298 medium-chain triglyceride (MCT) ketogenic diet, in mice. 299 Neuropharmacology 62, 1882-1889.

 

Leave a Reply